Miesiączka w podróży – sprawdzone porady

Miesiączka w podróży na pewno nie jest czymś, o czym marzymy planując wyjazd. Jednak nie zawsze da się tego uniknąć. Ostatecznie nie jest to także końcem świata. Jak sprawić, żeby ten czas przejść możliwe jak najlepiej?

Jak się przygotować?

Okres w podróży to spory problem przede wszystkim logistyczny – dlatego, jeśli przewidujesz, że w tym czasie dostaniesz okresu, warto już wcześniej się do tego przygotować. Jednocześnie pamiętaj, że stres towarzyszący podróży lub zmiana klimatu czy strefy czasowej mogą wpłynąć na termin rozpoczęcia samego krwawienia. Zanim ruszymy w podróż warto zaopatrzyć się w stosowne środki higieniczne. Będąc przygotowaną masz pewność, że okres nie zaskoczy cię niespodziewanie np. w pociągu czy w samolocie. Szczególnie w podróży chcemy czuć się pewnie i czysto dlatego zazwyczaj tampon będzie lepszym rozwiązaniem niż podpaska. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje np. firma o.b. ma w swojej ofercie tampon z aplikatorem o.b.® Compact Applicator™, dzięki któremu aplikacja jest łatwiejsza i pozwala zachować jeszcze większą higienę co jest szczególnie ważne podczas podróży. Warto też pamiętać o zachowaniu czystości i jeśli jest to możliwe regularnie się podmywać albo używać chusteczek do higieny intymnej. Kolejną rzeczą, jaką musimy mieć na uwadze to odpowiednia częstotliwość zmiany tamponów czy podpasek zwłaszcza w pierwszych dniach miesiączki. Warto o tym pomyśleć wcześniej zwłaszcza w przypadku wycieczek w miejsca, gdzie dostęp do toalety może być utrudniony.

Jak poradzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami?

W pierwszych dniach miesiączki u niektórych kobiet może pojawiać się silny ból, osłabienie, zawroty głowy. Jeżeli jesteś na wakacjach, a wiesz z doświadczenia, że ten problem może dotyczyć także ciebie, będzie to dobry czas, żeby zaplanować słodkie leniuchowanie, poczytać dobrą książkę czy popodziwiać piękne widoki np.leżąc w hamaku i popijając sok pomarańczowy (pamiętajmy, że alkohol może nasilić krwawienie także sok pomarańczowy będzie w tym czasie dużo odpowiedniejszy niż kolorowy drink z palemką!). Dobrze też mieć zapas środków przeciwbólowych lub rozkurczowych w razie, gdyby dolegliwości były naprawdę silne.

Kąpać się czy nie kąpać?

A co z kąpielami w morzu czy jeziorze w tym czasie? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma żadnych przeciwwskazań (oczywiście powinniśmy wtedy używać tamponów), inni mówią, że czasem kąpiel zwłaszcza w zimnej wodzie może nasilić krwawienie. Najważniejsze jest zachować odpowiednią higienę i obserwować reakcję swojego organizmu.

Czego unikać?

Jak już wspomnieliśmy, w czasie miesiączki należy unikać alkoholu, ale też słońca. Promieniowanie słoneczne, tak samo, jak alkohol, może doprowadzić do nasilenia krwawienia dlatego lepiej się wstrzymać przed nadmiernym opalaniem i wylegiwaniem się na plaży.