Zmarszczki – skąd się biorą i jak je usunąć?

Każdy chce zachować młody wygląd jak najdłużej, nic więc dziwnego, że profesjonalne gabinety medycyny estetycznej nie narzekają na brak klientów. Najczęściej pod lupę bierze się zmarszczki. 

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki? 

Ten całkowicie naturalny proces starzenia się skóry, może być bardzo różny dla każdej osoby, dlatego dla jednych pomysł na usuwanie zmarszczek pojawi się jeszcze przed 30 rokiem życia, a u innych dopiero koło 40. Zmarszczki to wynik pogarszającego się napięcia skóry oraz jej gęstości, za co odpowiada przede wszystkim kolagen w skórze – okazuje się, że już po 25 roku życia ilość kolagenu produkowanego przez fibroblasty może spadać, co właśnie objawia się pierwszymi zmarszczkami. Szczęściarze mogą poczekać na pierwsze zmarszczki znacznie dłużej, co uwarunkowane jest nie tylko genami, ale również stylem życia. 

Najbardziej popularne rodzaje zmarszczek

Okazuje się, że na naszej twarzy mogą pojawiać się rożne rodzaje zmarszczek, co uwarunkowane jest przede wszystkim ich umiejscowieniem. Najwcześniej pojawiają się tzw. kurze łapki, które znajdują się tuż przy zewnętrznym kąciku oka. Następnie najczęściej pojawiają się poziome zmarszczki na czole oraz zmarszczki w okolicy ust. Dlaczego właśnie te miejsca? To właśnie tutaj skóra najczęściej się zgina, a przez to jest cieńsza i podatna na uszkodzenia. Wiele kobiet boi się również tzw. lwiej bruzdy – są to pionowe zmarszczki pomiędzy oczami oraz “marionetek”, “doliny łez” czy po prostu worków pod oczami. Najczęściej to właśnie o usunięcie tych zmarszczek chodzi klientom gabinetów medycyny estetycznej. 

Sposoby na zmarszczki, czyli jak można je usunąć

Na pewno nie zrobimy tego za pomocą domowych sposobów. Co prawda odpowiednia pielęgnacja może poprawić jędrność i gęstość skóry, ale żadne preparaty w słoiczkach nie usuną zmarszczek, które już powstały. Możemy jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie oferta zabiegów odmładzających jest bardzo szeroka i różnorodna. Efekty zabiegów w gabinetach są zdecydowanie lepsze i utrzymują się znacznie dłużej. Do szczególnie popularnych zalicza się między innymi mezoterapię, kwas hialuronowy, nici PDO czy laser – lekarz pomoże nam wybrać najbardziej odpowiednią metodę.