Uprawnienia sep – co to takiego, do czego służą i jakie trzeba spełnić wymagania, by je otrzymać

Jeśli jesteś osobą związaną z branżą elektryczną z pewnością spotkałeś się z terminem uprawnienia sep. A jeśli nie wiesz, co to są te uprawnienia sep, dla kogo, jak i gdzie je można zdobyć oraz ile to kosztuje, przeczytaj poniższy wpis.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza skrót SEP. Otóż to nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizacja ta zrzesza elektryków z całej Polski, zajmuje się kwestiami naukowymi, a także technicznymi. Firmy organizują szkolenia, a po ich ukończeniu można zdobyć uprawnienia sep, przystępując do egzaminu.

Uprawnienia sep – do czego są potrzebne

Uprawnienia sep mogą zostać nadane dla dwóch rodzajów prac – dozoru oraz eksploatacji. Uprawnienia dozoru  to uprawnienia, które skierowane są do osób nadzorujących pracę urządzeń lub innych ludzi.
Natomiast uprawnienia w zakresie eksploatacji potrzebne są monterom, konserwatorom, serwisantom oraz osobom, które obsługują urządzenia gazowe, energetyczne lub elektroenergetyczne. Są to podstawowe uprawnienia, które posiadaczowi gwarantują posiadaną wiedzę oraz to, że zna zasady bezpieczeństwa.

Poza rozróżnieniem na dozór i eksploatację wyróżnia się również 3 główne grupy:
• Elektryczne
• Energetyczne
• Gazowe.

A jak zdobyć uprawnienia sep?

Przede wszystkim wymagany jest udział w szkoleniu oraz pozytywne zdanie egzaminu państwowego przed komisją. By w ogóle podejść do kursu, należy mieć ukończone 18 lat oraz przynajmniej wykształcenie podstawowe.
Uprawnienia sep ważne są 5 lat, a po ich upływie należy je odnowić. Egzamin jest ustny i płatny. Niestety po uzyskaniu negatywnego wyniku, będzie trzeba ponownie opłacić egzamin, by móc do niego podejść.