Jak interpretować wyniki analizy składu ciała?

Analizatory składu ciała InBody zapewniają dokładną analizę i pomiary z zastosowaniem innowacyjnych technologii. To pozwala na odpowiednie dobranie diety oraz treningów, co pozwoli uzyskać oczekiwane rezultaty.

Jak czytać analizę składu ciała?

Aby odczytać otrzymany wydruk, należy zapoznać się z badanymi parametrami oraz wartościami, skrótami i wynikami. Parametry, które poddawane są badaniu to:

Masa ciała

To waga osoby poddawanej analizie. W skład jej wchodzą mięśnie, kości, woda oraz tłuszcz.

Tkanka tłuszczowa oraz jej procentowa zawartość w całkowitej masie ciała

Bioimpedencja elektryczna pozwala precyzyjnie określić zawartość masy tłuszczowej w organizmie. Jest to możliwe, ponieważ komórki tłuszczowe posiadają inną strukturę, niż mięśnie. Impuls elektryczny wysyłamy przez analizator InBody, rozpoznaje określony rodzaje komórki oraz określa jej zawartość. Dla osób, które uprawiają intensywnie sport, norma ta wynosi od 10% do 18% dla kobiet oraz od 5% do 10% dla mężczyzn. Normy mogą być zależne od innych czynników, takich jak wzrost lub wiek.

Tkanka mięśniowa

Masa ciała jest określona w kilogramach, a w niej zawarta jest masa mięśni gładkich oraz szkieletowych, a także zawartość wody. To pozwala na kontrolowanie efektów oraz postępów wykonywanych treningów. Jeśli zawartość masy mięśniowej w organizmie wzrasta, przyspieszają procesy metaboliczne, a to z kolei powoduje szybkie spalanie tłuszczu.

Trzewna tkanka tłuszczowa

To rodzaj tkanki tłuszczowej, który wskazuje na otłuszczenie narządów wewnętrznych w organizmie. Skala określająca ten wskaźnik to od 1 do 60. Wysoki wynik uzyskany na wydruku, oznacza znaczne otłuszczenie najważniejszych organów, takich jak serce czy wątroba. Im wynik niższy, tym dla nas lepiej. Jeśli pomiar wykaże cyfrę 12 lub więcej, oznacza to że powinniśmy zmienić styl życia, zacząć żyć aktywniej uprawiając sporty lub ćwiczenia na siłowni, a także stosować zdrową, zbilansowaną dietę. To dla nas sygnał, że należy zacząć lepiej o siebie dbać. Dzięki utrzymywaniu trzewnej tkanki tłuszczowej na właściwym poziomie, zachowamy optymalne zdrowie na długie lata. To pozwala także działać profilaktycznie, zapobiegając wielu chorobom, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca.

Zawartość wody w organizmie

Ilość płynów w organizmie ma niebagatelne znaczenie. Jej prawidłowy poziom wpływa na ogólną kondycję organizmu, koncentrację oraz nasze samopoczucie. Pomaga także poprawić wyniki treningów. W przypadku kobiet, norma ta waha się od 45% do 60%, natomiast w przypadku mężczyzn norma wynosi od 50% do 65%.

Wiek metaboliczny

W sytuacji gdy analizator składu ciała wykaże wyższy wiek metaboliczny, niż w rzeczywistości wskazuje metryka, oznacza to, że należy popracować nad przyspieszeniem procesu metabolicznego. Najprostszym sposobem jest po prostu spożywanie zdrowych produktów, bogatych w składniki odżywcze oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Wszystko to powinno być indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb.

BMR

Jest to wskaźnik podstawowej przemiany materii. Określa ilość kalorii, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

BMI

Oblicza się go na podstawie masy ciała w kilogramach oraz wzrostu w centymetrach. Jeśli wskaźnik wykaże BMI:

  • poniżej 18,5 oznacza to niedowagę,
  • w przedziale 18,5 – 25 oznacza normę,
  • powyżej 30 to nadwaga i otyłość.

Teraz już wiesz, jak czytać analizę składu ciała. Nie jest to skomplikowane, a dostarcza wielu cennych informacji. Analizator składu ciała InBody to najbardziej precyzyjny aparat używany do tego typu pomiarów. Urządzenie jest najwyższej jakości i wyróżnia się wieloma certyfikatami, potwierdzającymi jego odpowiednie działanie.