Instrukcja zakładania soczewek

Zakładanie i zdejmowanie soczewek, choć u osób, które nigdy tego nie robiły wywołuje nieco obaw, jest całkowicie bezpieczne i szybkie do nauczenia. Lęk wynika głównie z oporów przed dotykaniem oka, co zazwyczaj powoduje u nas odruch warunkowy jego zamknięcia. Jednak delikatny materiał, z którego wykonywane są współcześnie soczewki i wprawa w zakładaniu, powodują że już po kilku próbach wszystkie obawy znikają. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, których powinniśmy przestrzegać zakładając i zdejmując soczewki, aby zapewnić sobie odpowiednią higienę i bezpieczeństwo oczu (zobacz też: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek)

 

Instrukcja zakładania soczewek

Jak zakładać soczewki? Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Pamiętaj, aby przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek umyć dokładnie ręce, najlepiej delikatnym, nie wywołującym podrażnień mydłem lub żelem. Najlepszym wyborem będzie bezzapachowy środek myjący, który jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwych oczu. Następnie zakładamy soczewki, sprawdzając najpierw czy na pewno są one wywinięte na właściwą stronę. W tym celu można umieścić soczewkę na czubku palca wskazującego. Jeśli ma ona kształt idealnej półkuli, można bezpiecznie ją zakładać. Dla osób niewprawionych w zakładaniu soczewek pomocą może być także wskaźnik zastosowany w większości soczewek Acuvue: cyfry 123. Jeśli nie wyglądają one jak w lustrzanym odbiciu, soczewka jest wywinięta na właściwą stronę.

 

Aby ułatwić sobie założenie soczewki i powstrzymać mruganie, należy następnie przytrzymać palcami wolnej ręki górną powiekę, a palcami ręki, która zakładamy soczewkę unieruchomić dolną. Kierując wzrok ku górze, umieszczamy delikatnie soczewkę na powierzchni oka. Na koniec puszczamy obie powieki i zamykamy delikatnie oczy, co pozwoli soczewce dopasować się idealnie do gałki ocznej.

 

Instrukcja zdejmowania soczewek

Podobne czynności wykonujemy również w trakcie zdejmowania soczewek. Po starannym umyciu rąk, kierujemy wzrok ku górze i delikatnie przytrzymujemy środkowym palcem dolną powiekę. Przybliżając palec wskazujący dotykamy dolnej krawędzi soczewki i ściągamy ją w dół, a następnie wyjmujemy kciukiem i palcem wskazującym. Zarówno proces zakładania, jak i zdejmowania soczewek zawsze warto zaczynać od tego samego oka, aby nie pomylić się przy ich ponownym zakładaniu lub umieszczaniu w pojemniku z płynem czyszczącym. W przypadku stosowania soczewek jednodniowych nie musimy o tym pamiętać. Zużyte soczewki po prostu wyrzucamy do kosza, a następnego dnia zakładamy nowe, ze świeżo otwartego opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *