Bakterie w jamie ustnej nie są niczym nietypowym. W całym ciele człowieka można znaleźć aż 10 000 ich gatunków i odmian zidentyfikowanych do tej pory przez naukowców, a w jamie ustnej może ich bytować nawet około 700 gatunków. Jeśli jesteśmy zdrowi, a równowaga fizjologiczna w ciele nie została zakłócona przez choroby czy przyjmowane leki typu antybiotyki, bakterie w jamie ustnej niczym nie grożą. Problem może pojawić się w momencie zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Wtedy bakterie w jamie ustnej mogą odpowiadać za powstawanie próchnicy lub halitozę, czyli utrzymujący się dłużej nieprzyjemny zapach z ust. Jak zapobiegać zakłóceniu naturalnej flory bakteryjnej i czym płukać jamę ustną, aby mieć pewność, że we właściwy sposób dbamy o jej higienę?
Bakterie będące przyczyną próchnicy
Bakterie z gatunków Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus mutans Streptococcus gordonii bytujące na koronach zębów to główne mikroorganizmy odpowiadające za powstawanie próchnicy zębów. Ich głównym pożywieniem są węglowodany pojawiające się w ustach w postaci nieusuniętych resztek po posiłku. W trakcie przemiany węglowodanów bakterie uwalniają kwasy, które obniżają właściwe pH w jamie ustnej, przez co niszczone jest również szkliwo i zwiększone ryzyko nowych ubytków. To dlatego tak istotne jest dbanie nie tylko o czyszczenie jamy ustnej pastą i szczoteczką, ale również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, który zapobiega narastaniu płytki nazębnej.
Halitoza jako jeden z problemów wywoływanych przez bakterie
Dość krępującym problemem powodowanym między innymi przez bakterie jest także nieprzyjemny zapach z ust, który może utrzymywać się dłużej. Przemiana materii mikroorganizmów może bowiem powodować wydzielanie się lotnych związków siarki o nieświeżym zapachu. Jeśli odpowiednia higiena zębów i regularnie stosowany plyn do plukania nie pomagają w zwalczeniu tego krępującego problemu, warto skonsultować się z dentystą. Nieświeży zapach z ust może być bowiem także oznaką poważniejszych chorób: próchnicy, stanu zapalnego czy innych schorzeń zębów i dziąseł.
Grzyby występujące w jamie ustnej
Jama ustna to także miejsce bytowania grzybów z rodziny Candidia, które w zdrowym organizmie nie wywołują żadnych negatywnych skutków. Zachwianie równowagi flory bakteryjnej np. po przyjmowaniu antybiotyków powoduje jednak ich szybkie namnażanie i tzw. kandydozę, czyli pojawienie się bolesnych i mało estetycznych pleśniawek na błonach śluzowych. Koniecznie należy zastosować odpowiednie produkty do ich zwalczania i zadbać o przywrócenia naturalnej równowagi bakteryjnej.
Więcej informacji odnośnie ochrony zębów przed szkodliwymi bakteriami znajdziesz na www.listerine.pl
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Trening EMS – czym jest? - 21 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023