Wczasy nad Soliną – co warto zwiedzić w okolicy Jeziora Solińskiego

„A gdyby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. Zapewne nie raz do głowy wpadła Ci ta myśl, ale nie wiedziałeś jakie atrakcje czekają na Ciebie? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to jest artykuł właśnie dla Ciebie.

Solina

Jest to miejscowość, która została założona przez Kmitów w XV wieku. Położona jest w województwie podkarpackim, w okolicach Jeziora Solińskiego. Obecnie Solina pełni funkcje turystyczne.

Jeśli wybierasz się na wczasy nad Solinę obowiązkowym punktem zwiedzania jest:

Zapora solińska, która ma prawie 650 metrów długości i ponad 80 wysokości. Zwiedzając zaporę warto obejrzeć mural, który widnieje na niej. Przedstawia on motyw zwierzęcy, który jest uznawany za największy na świecie. Ciekawostką jest to, że powstał on za pomocą myjki wysokociśnieniowej, gdy zmywano brud. Jeśli chcesz go zobaczyć, musisz się pospieszyć, ponieważ z biegiem czasu jest on coraz mniej widoczny. Co więcej, można tam obejrzeć różne urządzenia pomiarowe, agregaty prądotwórcze, wirniki, halę maszyn z czterema hydrozespołami, dźwig i wiele innych ciekawych rzeczy.

Jezioro Solińskie – spędzając urlop nad Soliną nie można zapomnieć o pięknym jeziorze Solińskim. Akwen ten powstał na wskutek spiętrzenia wód Sanu i Solinki, dzięki temu obecnie można tam uprawiać sporty żeglarskie, wynająć kajaki i spędzić aktywnie czas z rodziną.

Cerkiew w Górzance – jest to cerkiew pochodząca z XIX wieku. Posiada ona bardzo ciekawe i unikalne wnętrze, ponieważ płaskorzeźby w niej przestawione możemy znaleźć jedynie w tym miejscu.

Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej – została zbudowana w 1839 r., obecnie pełni rolę kościoła. Cerkiew ta, posiada imponujące ikony z XVII wieku, które zachwycą niejednego zwolennika sztuki cerkiewnej.

Radzieckie bunkry w Bóbrce – zwane są Linią Mołotowa.

Park miniaturowych świątyń w Myczkowcach – znajdują się tam makiety świątyń, wykonanych w skali 1:25, w sumie 140 modeli. Podczas zwiedzania możemy tam spotkać budowle sakralne ze słowackich, polskich i ukraińskich Karpat. Warto dodać, iż oglądanie modeli odbywa się pod gołym niebem, co stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających.

Urwisko w zakolu Sanu – jest to miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy ptaków, ale i również przyrody. W tej okolicy znajduje się pionowe urwisko, które jest porośnięte szatą roślinną przystosowaną do miejsc mocno nasłonecznionych i do niewielkiej dostępności wody. Obszar ten jest zamieszkiwany przez puchacze.

Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego – entuzjaści wędrówek pieszych również znajdą coś interesującego dla siebie. Okolice Soliny, Polańczyka i Myczkowiec oferują kilka atrakcyjnych szlaków pieszych, dzięki którym zobaczysz urzekające krajobrazy, pooddychasz świeżym powietrzem i odpoczniesz na łonie natury. Nie można także zapomnieć o tym, że w tym regionie przebiegają trzy szlaki rowerowe, dostosowane do różnego poziomu trudności i kondycji wypoczywających.

Oczywiście są to niektóre atrakcje Soliny i pięknych Bieszczad, dlatego zachęcam do spędzenia wczasów nad Soliną i zapoznania się z jej wszystkimi urokami.