Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachy z ust?

Nieświeży oddech wydaje się pozornie drobnym problemem. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, potrafi być kłopotliwy, zwłaszcza w bliskich kontaktach z ludźmi. Jego przyczyny mogą być różne: od niewłaściwej diety, po efekty uboczne przyjmowania niektórych leków czy zmiany hormonalne. Nieświeży oddech – przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z nim przybliżamy poniżej.

Dlaczego występuje nieświeży oddech?

Powodem nieświeżego oddechu może być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pozostałości posiłku zalegające w przestrzeniach międzyzębowych powodują przyspieszenia namnażania się bakterii dających właśnie efekt nieprzyjemnego zapachu z ust. Mogą one prowadzić także do próchnicy oraz poważniejszych problemów zdrowotnych. Nieprzyjemny zapach z ust może być także efektem zjedzenia produktów o charakterystycznym zapachu, jak cebula, czosnek czy inne pikantne przyprawy, palenia papierosów lub picia zbyt dużej ilości kawy. Jest on również czasem objawem kserostomii – czyli suchości jamy ustnej. Niewystarczająca produkcja śliny, która w naturalny sposób opłukuje wnętrze jamy ustnej, prowadzi nie tylko do nieprzyjemnego oddechu, ale także poczucia suchości w ustach, którego nie zaspokoimy nawet największą ilością wypijanej wody. Kserostomia często jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, jak antydepresanty, antyhistaminy, leki na nadciśnienie, moczopędne czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może pojawiać się także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, u których następują spore zmiany hormonalne lub jako wynik terapii naświetlaniem.

Jak poradzić sobie z nieświeżym oddechem?

Sposoby na zlikwidowanie nieświeżego oddechu zależą od jego przyczyn. Podstawową kwestią, o którą należy zadbać jest jednak właściwa i regularna higiena jamy ustnej. Świeży oddech zapewnimy sobie czyszcząc zęby właściwie po każdym posiłku, przynajmniej usuwając nicią dentystyczną pozostałości jedzenia spomiędzy zębów i wykonując płukanie jamy ustnej. Płyn do jamy ustnej z fluorem pozwalający zapobiegać ubytkom i zmniejszający warstwę płytki nazębnej powinien być stosowany dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W zależności od indywidualnych potrzeb wybierz płyny do płukania Listerine, które zostały stworzone np. z myślą o kobietach ciężarnych, osobach z nadwrażliwymi zębami czy osobach pragnących uzyskać efekt ich wybielania. Zadbaj także o swoją dietę. Jeśli jesteś amatorem pikantnych i wyraziście przyprawionych potraw, staraj się spożywać dużo warzyw i ziół, takich jak pietruszka, seler czy marchewka, zawierających dużo wody, która usunie resztki pokarmu z jamy ustnej i pomoże zwalczyć szybciej nieprzyjemny oddech.

Więcej informacji znajdziesz na www.listerine.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *