Jakie bakterie możemy znaleźć w jamie ustnej?

Bakterie w jamie ustnej nie są niczym nietypowym. W całym ciele człowieka można znaleźć aż 10 000 ich gatunków i odmian zidentyfikowanych do tej pory przez naukowców, a w jamie ustnej może ich bytować nawet około 700 gatunków. Jeśli jesteśmy zdrowi, a równowaga fizjologiczna w ciele nie została zakłócona przez choroby czy przyjmowane leki typu antybiotyki, bakterie w jamie ustnej niczym nie grożą. Problem może pojawić się w momencie zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. Wtedy bakterie w jamie ustnej mogą odpowiadać za powstawanie próchnicy lub halitozę, czyli utrzymujący się dłużej nieprzyjemny zapach z ust. Jak zapobiegać zakłóceniu naturalnej flory bakteryjnej i czym płukać jamę ustną, aby mieć pewność, że we właściwy sposób dbamy o jej higienę?

Bakterie będące przyczyną próchnicy

Bakterie z gatunków Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus mutans Streptococcus gordonii bytujące na koronach zębów to główne mikroorganizmy odpowiadające za powstawanie próchnicy zębów. Ich głównym pożywieniem są węglowodany pojawiające się w ustach w postaci nieusuniętych resztek po posiłku. W trakcie przemiany węglowodanów bakterie uwalniają kwasy, które obniżają właściwe pH w jamie ustnej, przez co niszczone jest również szkliwo i zwiększone ryzyko nowych ubytków. To dlatego tak istotne jest dbanie nie tylko o czyszczenie jamy ustnej pastą i szczoteczką, ale również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, który zapobiega narastaniu płytki nazębnej.

Halitoza jako jeden z problemów wywoływanych przez bakterie

Dość krępującym problemem powodowanym między innymi przez bakterie jest także nieprzyjemny zapach z ust, który może utrzymywać się dłużej. Przemiana materii mikroorganizmów może bowiem powodować wydzielanie się lotnych związków siarki o nieświeżym zapachu. Jeśli odpowiednia higiena zębów i regularnie stosowany plyn do plukania nie pomagają w zwalczeniu tego krępującego problemu, warto skonsultować się z dentystą. Nieświeży zapach z ust może być bowiem także oznaką poważniejszych chorób: próchnicy, stanu zapalnego czy innych schorzeń zębów i dziąseł.

Grzyby występujące w jamie ustnej

Jama ustna to także miejsce bytowania grzybów z rodziny Candidia, które w zdrowym organizmie nie wywołują żadnych negatywnych skutków. Zachwianie równowagi flory bakteryjnej np. po przyjmowaniu antybiotyków powoduje jednak ich szybkie namnażanie i tzw. kandydozę, czyli pojawienie się bolesnych i mało estetycznych pleśniawek na błonach śluzowych. Koniecznie należy zastosować odpowiednie produkty do ich zwalczania i zadbać o przywrócenia naturalnej równowagi bakteryjnej.

Więcej informacji odnośnie ochrony zębów przed szkodliwymi bakteriami znajdziesz na www.listerine.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *