Karnisz czarny, biały, a może srebrny? Jak dopasować karnisz do wnętrza?

Aranżacja mieszkania to dzisiaj spore wyzwanie, trzeba bowiem zwrócić uwagę, na każdy, najmniejszy nawet element i zadbać o to, by pasował do pozostałych — zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Jednym z dodatków, którego wybór często sprawia nam problem, jest karnisz. Jak więc wybierać, by trafić na ten idealnie pasujący do mieszkania?

 

 

Rodzaje karniszy

Materiał, z którego wykonany będzie nasz karnisz, ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Ważne, by zdecydować się na taki, który będzie komponował się z meblami. Przykładowo, karnisze wykonane z drewna straciły na popularności, dalej jednak sprawdzają się we wnętrzach stylizowanych na klasyczne. Największą popularnością cieszą się dzisiaj karnisze metalowe, które dają duże możliwości aranżacyjne. W specyficznych sytuacjach dobrym rozwiązaniem  mogą okazać się też szyny sufitowe, które można zamontować, gdy nad oknem nie ma miejsca na zamocowanie innego modelu, czy karnisze linkowe, które, choć pięknie się prezentują, nie są w stanie utrzymać większego ciężaru.

Karnisz czarny, czy chromowany – na jaki się zdecydować

Dobranie karnisza w odpowiednim kolorze może sprawić nam sporo problemów. Najważniejsza zasada mówi, że powinien on być dopasowany do ozdób czy elementów mebli w pomieszczeniu, nie bez znaczenia jest też kolor ścian. Biały karnisz zniknie, jeśli będzie otoczony tym kolorem – może to okazać się ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Do ciemnego czy też szarego otoczenia, świetnie wpasuje się karnisz czarny, który doda mu nieco szyku i elegancji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Styl i kolor karnisza to nie wszystko, co wpływa na jego ogólny wygląd. Duże znaczenie mają też końcówki, które nadają mu ostatecznego kształtu i charakteru. Jednak w tym przypadku nie ma złotego środka, producenci stosują bowiem dziesiątki wzorów, od kul, przez bryły, aż po ozdobne wykończenia – na przykład w kształcie liści.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.