Deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni

Deratyzacja to zabieg, którego celem jest zwalczenie wszelkiego rodzaju gryzoni (myszy, szczury). Gryzonie te są poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. To one przyczyniają się do rozprzestrzeniania groźnych chorób zakaźnych. Zwierzęta te powodują również inne szkody, chociażby szkody gospodarcze. Poza tym powodują uszkodzenia maszyn i urządzeń. Mało tego, gryzonie potrafią zniszczyć instalacje elektryczne, informatyczne, telekomunikacyjne czy sieci wodno-kanalizacyjne.

Deratyzację przeprowadza się za pomocą środków fizycznych bądź chemicznych. Zazwyczaj wewnątrz budynków stosuje się mechaniczne sposoby, takie jak żywo łapki i pułapki zatrzaskowe. Natomiast na zewnątrz budynków używa się stacji deratyzacyjnych.

Deratyzacja – jak często przeprowadzać

Powszechnie uważa się, że deratyzację przeprowadza się tylko wtedy, gdy pojawia się problem z gryzoniami. Niestety, takie podejście jest złe, nawet jeśli chodzi o prywatne domy. Dla wielu działalności gospodarczych deratyzacja jest obowiązkowa i wynika to z przepisów prawa.

Obiekty handlowe, takie jak lokale gastronomiczne, szpitale, hotele, magazyny, sklepy itp. podlegają ustawom o utrzymaniu czystości w gminach oraz przeciwdziałaniu zakażeniom i chorobom zakaźnym u ludzi. Na ich podstawie przeprowadza się w odpowiednim terminie deratyzację ww. obiektów. Jeśli właściciel bądź zarządcza tych obiektów jej nie wykona, podlega karze grzywny.

Wiele samorządów gminnych ustala obowiązek przeprowadzanie odszczurzania dwa racy do roku – wiosną i jesienią. Nie ma wątpliwości, że regularność w tej kwestii jest bardzo istotna, ponieważ szczury i myszy niszczą zapasy pożywienia, a do tego roznoszą groźne dla zdrowia i życia człowieka wirusy i bakterie. Dlatego warto przez cały rok monitorować sytuację i stosować profilaktyczne rozwiązania. Warto również zlecić deratyzację specjalistycznym firmom, np. www.ecotechnology.pl/.

Popularne tagi: deratyzacja Pabianice , dezynfekcja Łódź , impregnacja elewacji Łódź , dezynfekcja Pabianice