Dobry kamerzysta – jak wybrać właściwie?

Tak naprawdę ważnych uroczystości w życiu mamy dość niewiele. W związku z tym chcemy, aby wszystko, co będzie przez nas przygotowane, było najwyższej jakości. To samo tyczy się kamerzysty, który ma za zadanie uwiecznić całe wydarzenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego operatora? Ile taka usługa powinna kosztować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie teraz!

Pierwszym najrozsądniejszym krokiem jest zapoznanie się z portfolio danego wykonawcy. Warto na własne oczy sprawdzić jak dany specjalista radzi sobie w terenie. Najprościej jest zobaczyć przykładowe materiały na stronie internetowej lub poprosić o dostęp do bardziej szczegółowych materiałów.

Kolejną sprawą będzie odpowiedni staż działalności. Co prawda nie wolno generalizować, ale co do zasady jak już ktoś działa od 5 lat, będzie miał za sobą więcej doświadczenia, niż ktoś po roku pracy.

W trakcie negocjacji cenowej usługi warto zachować rozsądek. Zresztą jak przy każdym zakupie. Nie ma sensu przepłacać i otrzymać bubel, ale też trzeba pamiętać, że za niską cenę też nie dostaniemy usługi na najwyższym poziomie. Warto poprosić o podanie ceny w kilku firmach, aby mieć wyrobione własne zdanie na temat swojej indywidualnej usługi.

Przy podpisywaniu umowy bardzo ważne jest, aby dobrze dogadać się z terminem odbioru zdjęć. Termin ten nie powinien przekraczać 30 dni. Chyba że wchodzą w grę jakieś naprawdę indywidualne sytuacje, to może on ulec wydłużeniu. Warto też zwrócić uwagę na klauzule ograniczające możliwość wnoszenia poprawek.

Jeśli czujecie się na tyle kompetentni, to możecie także porozmawiać z operatorem na temat sprzętu, na jakim pracuje. To także będzie przekładało się na jakość zdjęć i sposób pracy na uroczystości. Nie może też zabraknąć pytania o czas pracy operatora. Musisz wiedzieć, o której zjawi się ze sprzętem i do której godziny będzie nagrywał.

Do kwestii zamykających należy pytania, na jakim nośniku będzie dostarczony film. Dziś może to być DVD, Blu-Ray lub po prostu pendrive. Jest to dość istotne, gdyż w przypadku dwóch pierwszych opcji trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z projektem okładki i opakowaniem.

Bazując na tych prostych zasadach, na pewno uda Ci się o wiele lepiej dobrać specjalistę, który będzie odpowiedzialny za uwiecznienie tak ważnej uroczystości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *